Diagonalt begär

SINZIANA RAVINI är bosatt i Paris men uppvuxen i Rumänien och Sverige. Hon är författare, psykolanalyti­ker och kritiker, främst i Aftonbladet, samt redaktör för konsttidskriften Paletten. Hennes roman La diagonale du désir väckte stor uppmärksamhet i Frankrike 2018; Diagonalt begär är snarare en svensk spegling än en direkt översättning av denna.

Titel: 
Diagonalt begär
Omslagsdesign: 
Markus Hedström
Bandtyp: 
Inbunden
Genre: 
Skönlitteratur
Utgivningsdag: 
2025-04-17
Antal sidor: 
196

Sinziana Ravini • Diagonalt begär

Hon älskar en frånvarande make. Genom att göra sig mer åtråvärd än hon egentligen är hoppas hon vinna honom tillbaka. Hon längtar också efter att finna sitt eget sanna begär, men då hon varken har modet eller den uppfin­ningsrikedom som krävs bestämmer hon sig för att skapa en dubbelgångare: Madame X. Hennes sökande leder från Paris till Istanbul, från New York till Venedig och från Capri till Stockholm. Där ber kvinnor hon beundrar – filosofer, skådespelerskor, psykoanalytiker, konstnärer, författare och till och med en nunna – att ge henne upp­gifter som hennes alter ego kommer att utföra i hennes ställe. Men vad är det hon innerst vill – att förvandla sitt liv till ett konstverk eller skingra den värld av illusioner som håller henne fången?

Med raffinerad känsla för lek och allvar, makt och underkastelse skriver Sinziana Ravini ett slags libertinsk utvecklingsroman i korsningen mellan Ingmar Bergmans Scener ur ett äktenskap och Stanley Kubricks Eyes Wide Shut, och med rötterna i Pauline Réages klassiska roman Berättelsen om O.